Exemplu de descriere a postului de server de restaurant (2022)

Example Restaurant Server Job Description 1521512

Aflați Numărul Dvs. De Înger

Descriere gratuită a postului pentru serverul restaurantului. Un server (sau un server de restaurant) este un profesionist care lucrează la o unitate de alimentație sau o unitate de alcool. Ei sunt profesioniștii responsabili cu preluarea comenzilor de la clienți și să se asigure că alimentele sau băuturile lor sunt livrate. Serverul ajută cu locurile, plățile, serviciul pentru clienți și alte responsabilități de a se asigura că fiecare patron primește servicii de calitate.

Un server poate fi denumit server de restaurant, server de banchet, server de mâncare, chelneriță sau chelner.

Scrisoare de referință academică (1)

Ce pot folosi pentru a înlocui zahărul brun

șablon și eșantion de descriere a postului de server de restaurant

Ce face un server de restaurant?

Un server de restaurant acționează ca un conducător între patronii restaurantului și personalul din bucătărie. Serverele ajută clienții preluând comenzile de masă, de băuturi și servindu-le experiența culinară.

210 număr de înger

Ei se asigură că mesele sunt pregătite pentru clienți. Și că clienților li se servesc băuturile, băuturile alcoolice și mesele în timp util.

Educație și instruire pentru serverul restaurantului

Formarea la locul de muncă este adesea oferită serverelor de restaurante. Serverele de restaurante, în general, nu necesită o diplomă de colegiu sau o diplomă de licență.

Multe state cer ca serverul restaurantului să aibă peste 21 de ani pentru a servi alcool clienților.

Aptitudini necesare

Următoarele abilități sunt necesare pentru servere:

puteți înlocui uleiul vegetal cu scurtarea
  • Abilități excelente de comunicare verbală.
  • Abilități de coordonare.
  • Capacitate de lucru în echipă.
  • Program de lucru flexibil.
  • Cunoașterea sistemelor de puncte de vânzare.
  • Un grad ridicat de rezistență pentru a lucra pe picioarele tale.
  • Cunoștințe aprofundate despre alcool, vinărie și multe altele.

Salariu mediu

Salariul mediu pe oră pentru un server de restaurant este de 11,70 USD până la 13,50 USD. Aceasta nu include compensații suplimentare din partea clienților.

Exemplu de descriere a postului de server de restaurant

Mai jos este un exemplu de descriere a postului de server de restaurant. Utilizați această descriere a postului pentru a scrie un anunț de angajare sau un post de angajare.

Rezumat de locuri de muncă pentru serverul restaurantului

Unitatea de alimentație și restaurantul nostru caută servere de restaurante calificate și pasionate care să-i ajute pe clienții noștri să experimenteze o calitate și o experiență culinară de clasă mondială. Serverele vor ajuta clienții cu comenzile de mâncare, le vor arăta clienților meniul de mâncare și băuturi și vor coordona cu personalul. Se asigură că fiecărui patron i se servește la timp o băutură împreună cu o masă de înaltă calitate.

Atribuții și responsabilități ale serverului de restaurant

Mai jos sunt exemple de sarcini și responsabilități ale serverului:

  • Ajută-ți clienții să așeze în sala de mese și începeți serviciul de masă.
  • Oferiți meniuri alimentare fiecărui patron.
  • Preluați comenzile clienților pentru alimente și băuturi. Notează comenzile de mâncare și băutură.
  • Respectați standarde de înaltă calitate a serviciilor și asigurați-vă că prepararea alimentelor este gata de consum.
  • Trimiteți comenzile de băuturi barmanului. Ajută barmanul cu comenzile de băuturi.
  • Răspundeți la întrebări despre un articol de meniu pentru clienți.
  • Salutați clienții când intră în restaurant.
  • Oferiți informații despre specialitățile zilnice.
  • Lucrați cu un servitor pentru a curăța mesele și a pune tacâmuri noi după ce clienții își termină masa.
  • Comunicați comenzile de mâncare ale clienților cu personalul din bucătărie.
  • Salutați clienții, prezentați meniuri alimentare și explicați-le clienților mesele sau specialitățile zilnice.
  • Răspundeți la întrebări legate de masă, meniu sau alte sugestii de articole.
  • Preluați comenzi de mâncare și băuturi de la clienți.
  • Retransmiteți comenzile de mâncare și băuturi de la client către personalul din bucătărie.
  • Pregătiți băuturi și garnituri.
  • Amenajați zone de luat masa, umpleți condimentele, asigurați-vă vase curate și stocați zonele de serviciu.
  • Îndepărtați vasele murdare, sticlăria și alte articole de masă după ce clientul a terminat cu masa.
  • Asigurați-vă că mâncarea pregătită este adusă din bucătărie la masa fiecărui patron în timp util.
  • Explicați-le patronilor specialitățile bucătarului. Ajută la identificarea vinurilor potrivite pentru asocierea cu alimente.
  • Respectați regulile și reglementările relevante ale departamentului de sănătate. Urmați instrucțiunile serviciului pentru clienți.
  • Procesați plățile cu cardul de credit în numele clienților.
  • Creați un mediu cald când serviți mâncarea. Asigurați-vă că oaspeții sunt fericiți în orice moment. Și oferă o experiență grozavă pentru personal și oaspeți. Asigurați-vă că mesele sunt servite calde.
  • Furnizați o comunicare care ajută la identificarea restricțiilor dietetice speciale ale clienților.
  • Respectați politicile sanitare și de control al băuturilor alcoolice.
  • Operați un sistem de puncte de vânzare, plasând comenzi și încheind comenzi.
  • Invitați patroni în sala de mese, începând procesul de luat masa.
  • Răspundeți la întrebările de pregătire a alimentelor. Și asigurați-vă că oferiți clienților opțiuni de garnitură, stiluri de preparare și multe altele.

Cerințe pentru serverul restaurantului

Mai jos sunt cerințele postului pentru un server de restaurant. Candidații calificați trebuie să aibă următoarele:

  • Trebuie să aibă 21 de ani pentru a servi alcool (opțional).
  • Experienta anterioara de lucru in industria restaurantelor.
  • De preferat diploma de liceu sau echivalent. Formarea privind siguranța alimentară considerată un plus.
  • O diplomă de asociat în studii culinare sau management alimentar și ospitalității este un plus.
  • Abilități de serviciu clienți, abilități interpersonale și abilități de multitasking.
  • Abilitatea de a coordona serviciul de masă cu fiecare persoană și angajat care face parte din personalul restaurantului în timpul orelor de vârf.
  • Confortabil într-un mediu cu ritm rapid. Capabil să execute abilități excelente de comunicare și servicii pentru clienți.
  • Experienta cu a sistem punct de vânzare (POS). .

Resurse de locuri de muncă pentru serverul restaurantului

Resurse pentru cei care caută un loc de muncă și angajatori.

555 înseamnă separarea flăcării duble

Descrieri de posturi aferente