Șablon de descriere a postului CEO (Chief Executive Officer) (2023)

Ceo Job Description Template 152186

Aflați Numărul Dvs. De Înger

Descriere gratuită a postului CEO. Un CEO sau Chief Executive Officer este liderul unei afaceri, organizații sau corporații. Ei sunt directorii de top din cadrul companiei. Decizia direcției generale, strategiei de afaceri, generarea de venituri și operațiunile corporative generale ale afacerii. Ei supraveghează direcția strategică a afacerii și asigură efectuarea operațiunilor generale.

Exemplu de descriere a postului CEO

Scrisoare de referință academică (1)

Compania noastră caută un președinte și CEO al afacerii noastre. Acest angajat va fi liderul echipei de conducere. Supravegherea echipei executive senior și a tuturor politicilor operaționale, administrarea afacerilor, operațiuni, planuri de investiții, planuri de generare de venituri și multe altele. Candidatul nostru ideal are un istoric puternic dovedit de excelență operațională și experiență anterioară în funcția de CEO.

Legate de: Cum să devii CEO .

Atribuțiile și responsabilitățile CEO

Mai jos este o listă exemplu de sarcini și responsabilități ale postului Fișa postului CEO :

  • Planificați și prezentați consiliul de administrație compania și direcția de afaceri.
  • Prezentați indicatori de performanță consiliului de administrație.
  • Fii tu însuți membru al consiliului (un membru al consiliului executiv) și ocupă-te de rolul de președinte.
  • Lucrați îndeaproape cu Chief Financial Officer (CFO), Chief Operating Officer (COO), Chief Technology Officer (CTO) și alți directori pentru a conduce viziunea afacerii.
  • Asigurați-vă că rolurile vicepreședintelui au o înțelegere clară a viziunii companiei și a obiectivelor de performanță.
  • Supraveghează toate operațiunile și managementul general al afacerii.
  • Asumați-vă responsabilitatea pentru fiecare departament și obiectivele sale de performanță.
  • Gestionați planificarea strategică a afacerii și stabiliți un obiectiv strategic de 6 luni, 12 luni și 24 de luni pentru fiecare departament.
  • Determinați misiunea organizației și asigurați-vă că fiecare director, angajat și alți membri ai personalului au o înțelegere clară a acesteia.
  • Lucrați îndeaproape cu un asistent executiv desemnat pentru a vă amplifica munca.
  • Dirijați echipa de resurse umane și alocați bugetul anual pentru noi angajări sau creșteri de salariu.
  • Determinați planul strategic al afacerii și generarea de venituri.
  • Conectați-vă cu managerii în mod regulat, înțelegeți-le munca și ghidați direcția rezultatelor lor. Asigurați-vă că echipa își gestionează personalul în conformitate cu politicile de afaceri în vigoare. Inclusiv direcția culturală a afacerii și manualul companiei.
  • Prezentați direcția afacerii întregii companii trimestrial. Prezentați informații despre direcția companiei și explicați strategia care va fi pusă în aplicare pentru a îndeplini anumite obiective.
  • Elaborați foi de parcurs culturale și un manual al companiei care ghidează principiile pentru modul în care se desfășoară munca.

Cerințe CEO

Mai jos este o listă cu exemple de calificări pentru titlul postului de CEO. Candidații calificați trebuie să aibă următoarele:

  • Experiență de cel puțin 5 ani ca CEO anterior.
  • Sunt necesare peste 10 ani de experiență în gestionarea unei companii sau în gestionarea unui departament mare.
  • Trebuie să aibă un istoric îndelungat de metrici de afaceri de conducere și obiective de afaceri care conduc la succes.
  • O licență sau un MBA în afaceri, administrație sau un domeniu similar.
  • Se preferă experiență anterioară ca director executiv sau membru al consiliului de administrație.
  • Abilitatea de a direcționa până la 250 de angajați.
  • Poate conduce cu ușurință performanța unei afaceri.
  • Abilitatea de a opera operațiuni generale generale ale unei afaceri, inclusiv managementul executiv.

Descrieri de posturi aferente