Descrierea postului de audiolog (2023)

Audiologist Job Description 152184

Aflați Numărul Dvs. De Înger

Descriere gratuită a postului de audiolog. Un audiolog este uneori denumit specialist în urechi. Sunt profesioniști care îi ajută pe cei cu probleme legate de ureche, dizabilități sau răni. Un audiolog poate fi găsit lucrând într-o unitate privată de îngrijire medicală, evaluând și tratând pacienții cu diverse probleme de auz. De obicei, acești profesioniști lucrează cu pacienți care au probleme cu auzul, echilibrul sau alte probleme legate de ureche. Îndatoririle comune ale acestor lucrători includ identificarea, evaluarea și tratarea problemelor de auz. Înțelegerea tulburărilor de echilibru, discutarea simptomelor cu pacienții și documentarea tratamentului. Sau comandarea echipamentelor și angajarea angajaților pentru cabinetul medical.

sensul de mâncărime în palmă

Exemplu de descriere a postului de audiolog

Scrisoare de referință academică (2)

Centrele noastre de îngrijire a sănătății și clinicile de audiologie caută un audiolog cu experiență. Audiologul va ajuta pacienții noștri cu probleme de auz, dizabilități, răni și alte probleme care cauzează pierderea auzului. Audiologul nostru va lucra cu pacienți de toate grupele de vârstă, asistând sugari mici până la adulții de 55 de ani și peste. Audiologul clinic va evalua pacienții, va stabili planuri de tratament și va coordona îngrijirea cu medicii și kinetoterapeuții pentru a ajuta pacienții.

Îndatoririle și responsabilitățile audiologului

Exemple de sarcini ale postului și responsabilități ale audiologului includ:

  • Tratați pacienții care suferă de probleme de auz.
  • Efectuați evaluări ale urechii interne la pacienți de toate vârstele.
  • Oferiți o îngrijire optimă a pacientului în orice moment.
  • Asistați pacienții în procesul de montare și setare a unui dispozitiv de asistență pentru auz (proteză auditivă).
  • Tratați pacienții vârstnici care se confruntă cu pierderea auzului.
  • Asistați pacienții cu dizabilități de auz și setați plante pentru implanturi cohleare și operații.
  • Efectuați teste și evaluări pentru a trata pacienții cu probleme de auz sau tulburări de auz.
  • Examinați rezultatele testelor cu pacienții. Și stabiliți planul de tratament adecvat pentru pacienți. Includeți planuri de tratament care coincid cu asigurarea lor.
  • Pentru pacienții care vizitează regulat, revizuiți dosarele și progresul pacientului. Analizați progresul planurilor de tratament cu pacienții.
  • Stabiliți stații de tratare pentru pacienții cu probleme de auz.
  • Lucrați cu un terapeut ocupațional, logoped, terapeut fizic și alți medici pentru a stabili un plan de tratament pentru pacienți.
  • Tratați pacienții cu tulburări de echilibru și probleme ale urechii interne.
  • Consiliul familiilor pacienților. Asistență cu pacienții cu dizabilități de auz. Aceasta poate include utilizarea tehnologiei sau învățarea limbajului semnelor sau citirea pe buze.
  • Cercetați cauzele și tratamentul tulburărilor de auz și echilibru.
  • Montați protezele auditive clienților și asigurați-vă că aparatele auditive sunt confortabile, funcționale și în stare de funcționare înainte ca pacientul să părăsească clinica de sănătate.
  • Utilizați audiometre, computere și alte dispozitive medicale pentru a testa capacitatea de auz și echilibrul pacienților. Determinați amploarea oricărei leziuni ale auzului și efectuați teste pentru a identifica cauza de bază a problemei de sănătate.

Specializare

Unii audiologi sunt specializați în lucrul cu persoanele în vârstă sau cu copiii. Alți audiologi educă publicul cu privire la prevenirea pierderii auzului. Audiologii pot concepe produse care să ajute la protejarea auzului lucrătorilor la locul de muncă. Profesioniștii din domeniul sănătății care își înființează propriile clinici au sarcini operaționale suplimentare. Cum ar fi angajarea audiologilor și asigurarea că operațiunile biroului îndeplinesc cerințele statului.

Cerințe audiolog

Candidații calificați trebuie să aibă următoarele:

  • Trebuie să aibă un certificat de competență clinică în audiologie (CCC-A)
  • Licență, master și doctorat. (doctorat) în audiologie, științe medicale sau științe ale comunicării.
  • Audiolog certificat (audiolog autorizat).
  • Experiența anterioară ca audiolog pediatru, audiolog educațional sau audiolog eliberator este un avantaj.
  • Experienta anterioara ca asistent audiologie reprezinta un avantaj.

Gradul de doctorat în audiologie (Au.D.) este un program de absolvire care durează de obicei 4 ani pentru a se finaliza. Este necesară o diplomă de licență în orice domeniu pentru a intra într-unul dintre aceste programe.

Audiologii pot obține Certificatul de competență clinică în audiologie (CCC-A), oferit de Asociația americană de vorbire, limbă și auz . Ei pot fi, de asemenea, acreditați prin intermediul Consiliul American de Audiologie . Certificarea poate fi obținută prin absolvirea unui program de doctorat acreditat și promovarea unui examen standardizat. Unele state necesită certificări. Și unele state pot permite certificarea în locul cerințelor de educație sau formare necesare pentru licență.

sensul lui 744

Salariu audiolog

Potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA, un audiolog câștigă în medie 84.177 USD pe an.